EVENIMENT – Festivalul “Zile si Nopti de Teatru la Braila”

229

Written by:

Festivalul “Zile si Nopti de Teatru la Braila”, editia 2012

 

PROGRAM FESTIVAL :  Duminica 7 octombrie

 

Deshiderea Oficiala a Festivalului –  Sala Studio – ora 19.00

Sandros de Katalin Thuróczy

Regia: Sorin Militaru

Distributia: Liliana Ghita/ Silvia Tariq, Cristina Draghici, Emilia Mocanu,

Lacramioara Moscaliuc, Claudia Bratu, Mihaela Trofimov, Dorin C.Zachei

Durata : 1 h 40( fara pauza)

 

PREMIERA – Teatrul din teatru – ora 22.00

Teatrul Maria Filotti Braila

Recital: Raul Cârstea & Adi Manolovici

 

Luni 8 octombrie Foaier – ora17.00

Candid dupa Voltaire

Scenariu, regia artistica, papusi si animatie digitala: Cristian Pepino

Distributia: Mihai Dumitrescu, Liliana Gavrilescu, Georgiana Dinescu,Petronela Purima/Roxana Vișan, Marin Fagu.

spectacol cu papusi si obiecte animate -spectacol pentru adulti

Durata: 1h ( fara pauza)

 

Teatrul Tandarica Bucuresti – Sala Mare- ora 18.00

Amarastenii de Zadok Zemach

Regia: Sanziana Stoican

Distributia: Ionut Visan , Andi Vasluianu, Ioan Coman,Ada Simionica, Sanziana Tarta

Durata: 1h 40 ` (cu pauza)

 

Teatrul Toma Caragiu Ploiesti – Sala Studio- ora 20.00

Cheek to Cheek de Jonas Garedll

Regia: Alexandra I. Popescu

Distributia: Liliana Ghita, Dorin C. Zachei , Silvia Tariq, Emilia Mocanu,

Emilian Oprea, Monica Ivascu Zugravu, Catalina Nedelea, Claudia Bratu, Corina Bors

Durata : 1 h 50 `(fara pauza)

 

PREMIERA, marti 9 octombrie Teatrul Maria Filotti Braila – Sala Mare- ora 18.00

Zeul macelului de Yasmina Reza

regia : Claudiu Goga

Distributia : Cerasela Iosifescu, Adrian Vancica, Luminita Erga, Alexandru Jitea

Durata: 1h 45’ (fara pauza)

 

Teatrul Nottara Bucuresti – Sala Studio- ora 20.00

„Ce-ar fi daca ar fi”

one-man-show cu Ștefan Ruxanda

Compania Passe Partout Dan Puric Bucuresti

Durata: 1h ( fara pauza)

 

Teatrul Nottara Bucuresti – Sala Studio- ora 21.30

Yom Kippur de Hanna Azoulay Hasfari

Regia : Alexandru Jitea

Distributia : Aneea Opris/ Aurora Paunescu, Raluca Aprodu, Mihaela Velicu, Denisa Dogaru

Durata : 1h 20’ ( fara pauza)

U.N.A.T.C. Bucuresti. Miercuri 10 octombrie. Foaier – ora 11.00

Un Caragiale pentru toate anotimpurile conferinta cu imagini filmate sustinuta de criticul de teatru Ion Parhon

 

O scrisoare pierduta de I.L. Caragiale – Casa de Cultura a Tineretuluiora 18.00

 

Regia: Alexandru Dabija

Distributia: Marius Florea Vizante, George Mihaita, Valentin Teodosiu, Florin Dobrovici, Eugen Racoti, Marcel Iuret, Dragos Huluba, Dorina Chiriac, Mihaela Teleoaca, Dan Radulescu

Durata : 2h 45min (cu o pauza)

 

Teatrul de Comedie Bucuresti. Sala Studio – ora 21.00

Arlechino moare? de Nikolai Evreinov

Un atelier condus de Antoaneta Cojocaru

Distributie: Adrian Ciobanu, Antoaneta Cojocaru, Ela Ionescu, Mihai Marinescu cu participarea sopranei Raluca Oprea în rolul „Moartea”.

Durata: 2 h

 

Teatrul Bulandra Bucuresti. Joi 11 octombrie. Sala Mare- ora 18.00

Puslamaua de la etajul 13 de Mircea M. Ionescu

Un spectacol cu Anca Sigartau

Regia: Dan Tudor

Durata : 1h ( fara pauza)

 

Teatrul Valah Giurgiu. Sala Studio- ora 19.30

Absolut ! dupa Ivan Turbinca de Ion Creanga

Un spectacol de teatru one man show cu Marcel Iures .

Regia: Alexandru Dabija

Durata: 1h 30 ` ( fara pauza)

 

Teatrul Act Bucuresti Teatrul din teatru – ora 22.00

Recital: Tic Petrosel

Furtuna de William Shakespeare. Vineri 12 octombrie. Sala Studio – ora 18.00

Distributia: Ioana Barbu, George Costin, Alexandru Ion, Sorin Miron

Directia de scena: Victor Ioan Frunza

Durata: 1h 30` ( fara pauza)

Centrul Cultural pentru Unesco Nicolae Balcescu Bucuresti

 

 

 

Familia TÓT de Örkeny István. Sala Mare – ora 20.00

Distributia: Adrian Nicolae, Sorin Miron, Nicoleta Hancu, George Costin, Alexandru Ion

Directia de scena: Victor Ioan Frunza

Durata: 2h30` ( cu o pauza)

 

Centrul Cultural pentru Unesco Nicolae Balcescu Bucuresti. Teatrul din teatru –ora 22.00

Niste fete de Neil LaBute

Regia:Ioana Visalon

Distributia: Sebastian Vâlcea, Raluca Grumazescu, Lavinia Alexandru, Alexandra Vicol,Ioana Picos

Durata:1h 20` ( fara pauza)

 

Universitatea Spiru Haret Bucuresti. Sâmbata 13 octombrie. Foaier –ora 17.00

Lansare carte: Radu Afrim – Tesuturile fragilitatii de Cristina Rusiecki (in prezenta autorului) Sala Mare- ora 18.00

C.F.R. – Cometa, Copilul și Cațelul dupa texte de I.L. Caragiale

Regia: Alexandru Dabija

Distributia: Dorina Lazar, Rodica Mandache, Oana {tefanescu, Paula Niculita, Nicoleta Lefter, Constantin Cojocaru / Marius Damian, Ionel Mihailescu, Pavel Bartos, Veronica Gherasim

Durata: 1h 15`( fara pauza)

 

Teatrul Odeon Bucuresti. Sala Studio- ora 19.30

Fata din curcubeu de Lia Bugnar

Regia: Lia Bugnar

Cu: Tania Popa si Marian Hâncu (la pian)

Durata :1h15` (fara pauza)

 

Teatrul National Bucuresti. Sala Studio –ora 21.30

Noi 4 de LiaBugnar

Regia: Dorina Chiriac

Distributia: Ilinca Manolache, Maria Obretin, Lia Bugnar, Marius Manole

Durata 1h 30` ( fara pauza)

 

Compania Teatrul nu e o cladire Bucuresti

 Gina BAHOR

 

Last modified: 25 septembrie 2012

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *