Rezultatul Galei Premiilor Culturale Brailene

1059

Written by:

Gala Premiilor Culturale Brailene

Marti, 15 Ianuarie, a avut loc in sala de concerte a Societatii Filarmonice Lyra, a II-a editie a Galei Premiilor Culturale Brailene.

Pentru fiecare  sectiune s-au acordat Diplome de Onoare si Diplome de Excelenta. Premiile au fost acordate:

 

Sectiunea Administratie Publica:

Viceprimarul Doinita Ciocan, pentru Proiectul de renovare al fantanii din Piata Traian si organizarea Festivalului de teatru “Zile si Nopti”

Diploma de onoare : Primarului comunei Romanu, pentru sustinerea Ansamblului artistic din comuna

Diploma de onoare si Trofeul de excelenta: Prefecturii, pentru implicarea in viata culturala a urbei.

 

Institutii Publice:

Diploma de onoare: Camelia Hristian de la Muzeul Brailei pentru proiectul cultural “Greci, Evrei, Rusi Lipoveni,Turci … Braila. Reactivarea memoriei culturale a orasului.

Diploma de onoare: DGASPC Braila, Simona Cimpoaie

Diploma de Excelenta: Mircea Vladu, comandat general de brigada pentru organizarea Festivalului de Muzici Militare.

 

Protejarea Monumentelor Istorice:

Ion Bobaru pentru restaurarea monumentului istoric “Farmacia Faltis”

Diploma de onoare: Conducerii SC. Tracon SRL. pentru restaurarea Casei Popeea

Diploma de excelenta: Luminita Mihailov – Agentia de Dezvoltare Regionala 2 Sud-Est pentru proiectul “Euroscape”

 

Patrimoniu Cultural Mobil:

Radu Tilihoi – Promovarea traditiilor in comuna Zavoaia

Diploma de Onoare: Dragos Neagu Directorul Bibliotecii Judetene “Panait Istrati” pentru punerea in valoare a cartilor rare in expozitii tematice

Trofeul de Excelenta: Ana Maria Hartuche pentru intreaga contributie in protejarea patrimoniului cultural mobil brailean

 

Patrimoniu Cultural National Imaterial:

Zenovia Mocanu si Valerica Mihoci pentru organizarea Festivalului Interjudetean “La Portile Dorului” in comuna Gemenele.

Diploma de Onoare: Ansamblului Romanita reprezentat de profesorul Alexandru Marcela.

Trofeul de Excelenta: Mariei Puscaciu pentru organizarea celor  X editii a Festivalului International De Folclor “Cantec de dragoste de-a lungul Dunarii”

 

Sectiunea de Cultura Scrisa:

Ion Volcu, sef sectie Biblioteca Judeteana “Panait Istrati” pentru volumul “Amintiri pentru cei de maine. Interviuri cu veterani de razboi”

Diploma de Onoare: Vasile Datcu pentru contributia adusa Culturii Scrise brailene.

Diploma de Excelenta: Ioan Munteanu pentru aparitiile editorial in anul 2012 si intreaga contributie adusa Culturii brailene prin cartile istorice.

 

Sectiunea Arte Vizuale:

Raluca Polea pentru expozitiile fotografice de la Muzeul Brailei, “Andaluzia prin Obiectiv” si “Poarta spre alta lume”

Diploma de Onoare: Marilenei Ioanid pentru activitatea  artistica si didactica in domeniul artelor vizuale

Diploma de Excelenta: Gheorghe Bunea Stancu, Cj Braila

 

Sectiunea Muzica:

Diploma de onoare: Colonelul Petrea Gogu pentru contributia adusa Festivalului International al Muzicilor Militare

Trofeul de Excelenta: Nicu Teodorescu pentru recuperarea Memoriei Culturale a Brailei

 

Sectiunea Teatru si Film:

Rodica Antonescu pentru organizarea Festivalului “Zile si Nopti”

Diploma de Onoare: Alin Florea – Actor

Diploma de Onoare: Anca Cismaru – Actor

Trofeul de Excelenta: Trupa de teatru de amatori “Ambitiosii” format din personae de varsta a treia cordonat de Claudiu Braileanu

 

Sectiunea Mass-Media:

Diploma de Onoare: Marian Gheorghe pentru expozitia “Braila Veche”

 

Sectiunea Societatea Civila:

Gabriel Lala reprezentant al Asociatiei Clubul de Turism Proilavia pentru festivalul “Uniti prin Arta”

Diploma de Onoare: Liliana Toader coordinator al asamblului “Stelute Dunarene”

Trofeul de Excelenta:Harabagiu Juvenale presedintele Asociatiei Culturale “Pro Basarabia si Bucovina”

 

Sectiunea Promovare Culturala:

Un grup de fotografi amatori pentru proiectul fotografic de grup “Braila prin ochii lor”

Diploma de Onoare: Dumitru Stefanescu Stef

Trofeul de Excelenta: Comunitatea Rusilor lipoveni prin reprezentatul sau, Fedosia Jipa Rubanov, pentru organizarea Festivalului National al Poeziei Ruse.

 

Sectiunea Prietenii Brailei:

Maria Gancea, presedinte al comunitatii Bulgare din Braila pentru infiintarea ansamblului “Boriana”

Diploma de Onoare: Valeria Ursan, reprezentat al comunitatii armene din Braila pentru pasiune, dedicare si implicare in viata Brailei.

Trofeul de Excelenta: Veronica Dobrin pentru o viata dedicate Culturii Brailene

 

Doamna Ana Harapescu, organizatorul evenimentului a primit un premiu din partea secretarului general pentru Cultura al Ministerului.

Mai multe poze gasiti AICI

Last modified: 26 februarie 2014

One Response to " Rezultatul Galei Premiilor Culturale Brailene "

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *